66 Gallery

Umění je zvláštní a krásné tím, že se v něm nedá klamat

Jaké oblasti má genetika a jak může ovlivnit náš život?

Jaké oblasti má genetika a jak může ovlivnit náš život?

Pojem genetika by se dal vysvětlit jednoduše, a to jako věda o dědičnosti, ale také o proměnlivosti jednotlivých organismů. Spolu s danými proměnami ale tato oblast vědy zkoumá také jednotlivé příčiny. Ty mají samozřejmě jedno společné, a tím je gen. Jedna ze základních jednotek této oblasti, která v sobě nese to nejdůležitější, a to onu jednotku nezbytné dědičné informace.

Samotný název této oblasti byl navrhnut Williamem Batesonem, a to konkrétně v roce 1906. První počátky dané vědy se samozřejmě datují do období, které nastalo mnohem dříve. Konkrétně totiž můžeme říci, že se jednalo už o období na počátku pravěku, kdy se začalo využívat takzvané šlechtitelství. Pokud si projdeme celou historii, potom si určitě musíme zmínit i známá jména, jako by Hyppokratés, stejně jako Aristoteles, René Descartes, J.E. Purgyně, nebo také August Weismann, Thomas Morgan, nebo James Watson. Jmen tedy v historii genetiky máme celou řadu, což rozhodně znamená, že je to obor jak velmi zajímavý, tak samozřejmě na samotné bádání velmi unikátní.

Jaké dnes známe oblasti genetiky?

Stejně jako celá řada dalších věd, i genetiku řadíme do několika různých oblastí. V tomto směru musíme říci, že to pro některé z nás byla poměrně novinka. Většina z nás totiž znala pouze tu vědu základní, kterou je klasická genetika. Ta zahrnuje výzkum chromozomální teorie. Právě v této oblasti nejvíce proslul jeden z hlavních představitelů, a to Gregor Johann Mendel. Je to ale i molekulární genetika, která jde v tomto ohledu skutečně více do hloubky – a to nejenom obrazně. Řeší totiž různé principy a řízení, stejně jako řeší samotnou práci s DNA.

Třetí oblastí genetiky je dnes takzvaná fytogeografie, která je využívána hlavně k tomu, aby mohlo být rozšiřováno co nejvíce organismů. Právě poznatky v této oblasti totiž mohou mít na svědomí to, že se podaří zachránit různé druhy rostlin a živočichů. Zkrátka a jednoduše se použijí jejich unikátní řetězce k tomu, aby byla vypěstována rostlina nová. Dále je to ještě evoluční genetika, který je poslední, kterou si zmíníme. Ta se samozřejmě zabývá hlavně evolučním vývojem jako takovým a také genetickou diverzitou, v rámci které se setkáváme v naší populaci, a to napříč jednotlivými státy i světadíly.

Pochopení molekulární podstaty

K čemu je současná genetika primárně využívána, to řada z nás ví. Hlavně je to k tomu, abychom v případě potřeby mohli ovlivnit konkrétního jedince či organismus. Ostatně skvělou ukázkou je třeba oblast šlechtění nejenom hospodářských zvířat, ale také rostlin. I proto můžeme řadu z nich pěstovat i v našich podmínkách. Důležité v rámci celého postupu je také to, aby každý z nás pochopil funkci jednotlivých genů a také jejich molekulární podstatu. Vliv totiž primárně hraje právě dědičnost a tak je třeba v případě šlechtění upravit danou informaci v chromozomech tak, aby vyhovovala tomu, čeho chceme dosáhnout. A to lze buď křížením, nebo typickou chemickou cestou.

Jaké nejdůležitější události otřásly rokem 2014

Jaké nejdůležitější události otřásly rokem 2014

Také se zajímáte o dění ve světě a máte stejně jako my rádi různé přehledy toho, co se událo a co patřilo mezi to nejdůležitější, co stojí za zmínku? Pokud ano, přinášíme vám soupis těch nejzajímavějších a rozhodně nejpodstatnějších událostí, jaké se v tomto ohledu staly. Začneme-li přímo v Evropě, tak hned prvního ledna se stalo Lotyšsko právoplatným členem Evropské unie a Řecko přijalo ono důležité předsednictví. Ve stejném měsíci ale došlo i k tomu, že byl uveřejněný seznam kandidátů na slovenské prezidentské volby, či že byla definitivně zrušena strana Hnutí za demokratické Slovensko. A to samozřejmě přesně v této zemi.

Únor byl symbolem nepokojů

A zatímco leden byl poměrně klidným měsícem, o únoru se to rozhodně říci nedá. A proč? Jelikož poprvé se objevily především sociální nepokoje v Bosně a Hercegovině, stejně jako vypukly první problémy spojené s Ukrajinou – tedy táhnou se již více než jeden rok. Významným sportovním svátkem února roku 2015 však byly olympijské hry. Ty hostilo Rusko, konkrétně potom město Soči.

Březen roku 2015 byl poté ve znamení kultury, jelikož této oblasti jako tradičně docházelo k předávání filmových Oskarů. Zároveň to by měsíc pro všechny paralympioniky, jelikož byly zahájeny i zimní paralympijské hry, které pravidelně začínají právě po klasických zimních. Co ale celým březnem otřáslo nejvíce, to bylo letadlo Malaysia Airlines, konkrétně let číslo 370. Ten se ztratil nad oblastí Thajského zálivu. Zároveň se po celý měsíc řešila i krize na Ukrajině.

Duben byl zajímavý pro uživatele počítačů, a to hlavně proto, že byla definitivně ukončena podpora operačního systému Windows XP, ale i kancelářského balíčku Office 2013. Zároveň v tomto měsíci proběhlo i zatmění slunce, a to na jeho konci. Viditelné však bylo jenom na jižní polokouli. Květen byl ve znamení politické situace, a to spojené nejenom s Ukrajinou. Zároveň se totiž na jeho sklonku konaly i velmi diskutované volby do Evropského parlamentu.

Co se dělo v létě?

S politikou souvisel i následující měsíc. A to jak v souvislosti se summitem G8, tak v souvislosti s tím, že se Petro Porošenko stal prezidentem Ukrajiny a Andrej Kiska se stal prezidentem našich sousedů, tedy Slovenska. Červenec byl svátkem všech milovníků fotbalu, ale stejně tak byl symbolem další letecké katastrofy. Malaysijské aerolinie přišly na východní Ukrajině o Boeing 777. V srpnu politickou situaci rozbouřila poprava novináře Jamese Foleyho islámskými radikály, ale stejně tak i to, že byl Donald Tusk zvolen předsedou Evropské rady.

Podzim a začátek zimy roku 2015

Poslední měsíce roku byly ve znamení dalších poprav islámských radikálů, a to jak v září, tak i v říjnu a listopadu. Stejně tak bylo významným dnem zářijové hlasování o odtržení Skotska od Británie, nebo zánik a následná obnova frakce Evropa svobody a přímé demokracie. Vše doplnil listopad a summit G20 v Brisbane, či konec roku, kdy se opět zřítilo malajské letadlo, tentokrát společnosti AirAsia.

Zajímavé světové svatební zvyky, které nám mohou sloužit jako zajímavá inspirace

Zajímavé světové svatební zvyky, které nám mohou sloužit jako zajímavá inspirace

Rádi se zabýváme různými zajímavostmi, které se nás dotýkají nejenom u nás, ale které si někteří z nás přinášejí ze světa. A jelikož je poměrně důležitou událostí života každého z nás svatba, začaly jsme se zabývat tím, jaké jsou zvyky spojené s touto událostí i ve světě. A jelikož jsme jich dali dohromady několik desítek, přinášíme vám takové, které jsme v redakci odhlasovali jako ty, které jsou nejzajímavější a které mohou zajímavě obohatit i naši kulturu.

Domluvy rodičů v Číně

Jeden z nejzajímavějších zvyků, které jsou se svatbou spojeny, jsme našli v Číně. Samozřejmě už zde dávno neplatí, že by rodiče domlouvali sňatky svým dětem. Přesto zde ale památky této tradice jsou. Zatímco u nás žádá ženich rodinu nevěsty osobně, v Číně zkrátka pošle dopis. Pokud rodina souhlasí, zasílá drobný dárek rodině samotného ženicha. Tím je svatba posvěcena. Vše končí posledním dopisem, který rodina ženicha předává nevěstě v den obřadu. A co se v něm píše? Že je přijata do rodiny.

Mnohem jednodušší je to u Pygmejů, jelikož zde tradice kážou, že nevěsta by měla být z rodiny – tedy může to být sestřenice, ale třeba také sestra. V tomto ohledu tak oba lidé stále zůstávají v dané rodině. Co je však poměrně zajímavé, že si muž může vzít žen i více, pokud je zvládne uživit. Tento zvyk je samozřejmě v civilizovaných zemích nerealizovatelný, a to z důvodu hlavně genetických rizik, které přináší incest.

Jak je na tom Francie a Anglie?

Začneme-li první jmenovanou zemí, tak ta je rozhodně známá nejenom svým jídlem, ale také zálibou ve vynikajícím víně. V tomto ohledu se láska k danému nápoji přenáší i do samotné svatby. Ve chvíli, kdy má začít svatební hostina začnou hosté řinčet nádobím pod okny nevěsty a ženicha. Znamená to jediné, a to povinnost být pozváni právě na přípitek.

V Anglii je zase dbáno hlavně na to, aby budoucí manželé měli dostatek peněz. Toho dle tradice nevěsta docílí tak, že si během svatebního obřadu dá do střevíčku minci. Ta jí potom zaručí, že se v budoucnu rozhodně nebude mít špatně. A to ať už to znamená vysoký příjem právě jí samotné, nebo manžela. Zde musíme dodat, že mužské části naší redakce přišla tradice zajímavá, zatímco té dámské značně nepohodlná.

Japonsko a Skotsko zaujmou oblečením

Začneme-li tradiční svatbou v Japonsku, musíme podotknout, že zde bývalo, ale i bývá zvykem bílý make-up, který symbolizuje panenskou čistotu nevěsty. Ta se dokonce během dne musí několikrát převléknout. Zmíníme-li poté Skotsko, zde určitě všichni tušíte, že svatebčané musí mít národní oblečení, kterým je samozřejmě kilt. Co je zde ale ještě zajímavější, to je fakt, že se mohou vzít i lidé, kterým bylo teprve 16 let. A to bez svolení rodičů. I to rozhodně patří mezi poměrně zajímavý a v tomto ohledu i poměrně netradiční zvyk.