66 Gallery

Umění je zvláštní a krásné tím, že se v něm nedá klamat

Zajímavé světové svatební zvyky, které nám mohou sloužit jako zajímavá inspirace

Zajímavé světové svatební zvyky, které nám mohou sloužit jako zajímavá inspirace

Rádi se zabýváme různými zajímavostmi, které se nás dotýkají nejenom u nás, ale které si někteří z nás přinášejí ze světa. A jelikož je poměrně důležitou událostí života každého z nás svatba, začaly jsme se zabývat tím, jaké jsou zvyky spojené s touto událostí i ve světě. A jelikož jsme jich dali dohromady několik desítek, přinášíme vám takové, které jsme v redakci odhlasovali jako ty, které jsou nejzajímavější a které mohou zajímavě obohatit i naši kulturu.

Domluvy rodičů v Číně

Jeden z nejzajímavějších zvyků, které jsou se svatbou spojeny, jsme našli v Číně. Samozřejmě už zde dávno neplatí, že by rodiče domlouvali sňatky svým dětem. Přesto zde ale památky této tradice jsou. Zatímco u nás žádá ženich rodinu nevěsty osobně, v Číně zkrátka pošle dopis. Pokud rodina souhlasí, zasílá drobný dárek rodině samotného ženicha. Tím je svatba posvěcena. Vše končí posledním dopisem, který rodina ženicha předává nevěstě v den obřadu. A co se v něm píše? Že je přijata do rodiny.

Mnohem jednodušší je to u Pygmejů, jelikož zde tradice kážou, že nevěsta by měla být z rodiny – tedy může to být sestřenice, ale třeba také sestra. V tomto ohledu tak oba lidé stále zůstávají v dané rodině. Co je však poměrně zajímavé, že si muž může vzít žen i více, pokud je zvládne uživit. Tento zvyk je samozřejmě v civilizovaných zemích nerealizovatelný, a to z důvodu hlavně genetických rizik, které přináší incest.

Jak je na tom Francie a Anglie?

Začneme-li první jmenovanou zemí, tak ta je rozhodně známá nejenom svým jídlem, ale také zálibou ve vynikajícím víně. V tomto ohledu se láska k danému nápoji přenáší i do samotné svatby. Ve chvíli, kdy má začít svatební hostina začnou hosté řinčet nádobím pod okny nevěsty a ženicha. Znamená to jediné, a to povinnost být pozváni právě na přípitek.

V Anglii je zase dbáno hlavně na to, aby budoucí manželé měli dostatek peněz. Toho dle tradice nevěsta docílí tak, že si během svatebního obřadu dá do střevíčku minci. Ta jí potom zaručí, že se v budoucnu rozhodně nebude mít špatně. A to ať už to znamená vysoký příjem právě jí samotné, nebo manžela. Zde musíme dodat, že mužské části naší redakce přišla tradice zajímavá, zatímco té dámské značně nepohodlná.

Japonsko a Skotsko zaujmou oblečením

Začneme-li tradiční svatbou v Japonsku, musíme podotknout, že zde bývalo, ale i bývá zvykem bílý make-up, který symbolizuje panenskou čistotu nevěsty. Ta se dokonce během dne musí několikrát převléknout. Zmíníme-li poté Skotsko, zde určitě všichni tušíte, že svatebčané musí mít národní oblečení, kterým je samozřejmě kilt. Co je zde ale ještě zajímavější, to je fakt, že se mohou vzít i lidé, kterým bylo teprve 16 let. A to bez svolení rodičů. I to rozhodně patří mezi poměrně zajímavý a v tomto ohledu i poměrně netradiční zvyk.