66 Gallery

Umění je zvláštní a krásné tím, že se v něm nedá klamat

Od sešitu po tablet – co dnes využíváme na našich školách?

Od sešitu po tablet – co dnes využíváme na našich školách?

Mnozí z nás samozřejmě ještě zažili tu dobu, kdy základní pomůckou každého studenta nebylo nic jiného, než pouze učebnice a následně sešit a tužka. Doba šla však velmi výrazně kupředu, což znamenalo jediné – výrazný obměna různých učebních pomůcek, což samozřejmě znamenalo také efektivitu celkové výuky. Pojďme se společně podívat na to, čím se na školách začínalo a co je dnes naprostý standard.

Počítačové učebny a projektory

V minulosti byl pro mnohé počítač stále ještě luxusem a tak především v mnohých školách byly počítačové učebny vyhledávaným místem, kde studenti trávili svůj čas. Samozřejmě nebyly to jenom počítače, ale byly to skenery, nebo také tiskárny a hlavně projektory. Ty se tak pomalu ale jistě stávaly součástí výuky. Pravdou je, že na jednu stranu velmi pomalu, ale na druhou stranu tuzemské školství skutečně zachytilo onen trend a tak dokázalo vytvořit z mladých lidí generaci, která s rozšířením výpočetní techniky zvládla počítače bez jakýchkoliv problémů ovládat. Samozřejmě nutno dodat, že stále se jednalo o učebny, kde výkon strojů rozhodně nebyl nějak unikátní. Přesto to ale bylo něco, co si doma mohl dovolit málokdo.

První notebooky

Samozřejmě ten největší boom přišel ve chvíli, kdy se na trhu začaly objevovat první notebooky, které už byly k dostání za vcelku klasické ceny. Především na vysokých, ale v některých případech na středních školách je tak řada studentů začala velmi rychle měnit za klasické sešity a poznámky tedy zapisovala touto formou. Ačkoliv řada učitelů byla v tomto případě proti, vývoj nedal zastavit. Na druhou stranu je třeba říci, že ačkoliv mohla klesat efektivita výuky vzhledem k tomu, že si mohl každý na monitoru zobrazovat cokoliv chtěl. Na vyšším stupni vzdělávání se to logicky neřešilo a logicky také neřeší.

V hlavní roli tablety

I notebook je však v rámci tuzemského školství téměř minulostí, jelikož ho nahradil tablet. A důvod? Kompaktnější rozměry, větší výdrž, ale také možnost využívání internetu nejenom přes Wi-Fi, ale i v rámci datového připojení operátorů. Díky tomu je tablet při výuce všestrannou pomůckou. Není dokonce výjimkou, kdy ho některé školy přímo půjčují studentům. A proč? Jelikož už není třeba kopírovat a množit desítky tištěných materiálů. Stačí nasdílet soubor – třeba na školní intranet a rázem ho má každý žák před sebou. Jednoduché, rychlé a samozřejmě i finančně efektivní.

Co však bude dále, na tom jsme se ne úplně dokázaly shodnout. Přesto většina z nás tvrdí, že dalším postupem bude domácí výuka. Bude stačit počítač a video z učebny, které si každý žák bude zobrazovat doma. A jelikož na podobném principu dnes funguje třeba řada soukromých jazykových kurzů, očekáváme, že podobným směrem se dříve nebo později vydá také oblast tuzemského školství. Na druhou stranu, proč ne?