66 Gallery

Umění je zvláštní a krásné tím, že se v něm nedá klamat

Kinematografie – něco, co stále hýbe světovou kulturou

Kinematografie – něco, co stále hýbe světovou kulturou

Pokud je něco, co má v oblasti kultury své místo, je to zcela určitě film. Ten je dnes oblíbený hlavně proto, že je u diváků poměrně nenáročnou formou, jak mohou trávit svůj čas a přitom mohou rozšiřovat své znalosti, stejně jako mohou cítit pocity strachu, radosti, ale i uspokojení. To vše dnes do našeho světa přináší to nejznámější z oblasti kultury, a to film.

Kdy se s touto oblastí začalo?

Samozřejmostí je to, že i film má svoji historii a svůj původ. První zmínky o filmu jako takovém pocházejí z oblasti sedmnáctého století. V tu dobu se však ještě jednalo o primitivní přístroj před objektivem, který promítal obraz z folie na stěnu. Zlom přišel v roce 1824, kdy byl vynalezen takzvaný Thaumatrop, který byl nástrojem pro vytváření optického klamu. Dále to byly vynálezy spojené s elektromagnetickou indukcí, Fantaskopem, stroboskopem, ale i dalšími věcmi, které se postupně inovovali, až mohlo vzniknout to jediné – přístroj, který byl schopen zaznamenat obraz a ten nadále promítat. S těmito postupy samozřejmě souvisela třeba pohyblivá plátna, první kreslené animované filmy, ale také různá kola, která dávala obrazům život.

S neustálým vývojem samozřejmě přicházelo i to, že filmy byly stále oblíbenější a tak začala vznikat také první filmová studia. Tím prvním byla Černá Marie, které se postavilo na místě, kde měl v minulosti Edison svou laboratoř. Ačkoliv to původně byla jenom plechová chata, umožňovala natáčet okolo své vlastní osy. Dnes jsou první filmy z tohoto studia uloženy v Knihovně Kongresu.

Jak je to s filmem dnes?

Podíváme-li se do minulosti, jenom těžko dokážeme vůbec uvěřit, jak pomalu a těžce se šlo k tomu, aby bylo možné zachytit pohybující-se obraz. Dnes totiž má snad každý z nás možnost film natočit. Ostatně řada producentů již odhalila třeba i filmy natočené na mobilní telefon, nebo amatérskou domácí videokameru. Nehledě na miliony různých domácích snímků, které jsou dnes nahrávány na sociální sítě a různé video kanály.

Aktuální kinematografie však jde ve svém směru ještě dále, což vede k neustálé rozvoji 3D technologie. Nejenom, že jsou v tomto formátu filmy natáčeny, ale můžeme je v daném formátu sledovat i na televizích, tak i v kinech. Někde jsou však ještě dál a k filmům přidávají čtvrtý rozměr – třeba pohyby sedadel, čichové vjemy, nebo stříkání vodou na lidi v sále. I to je směr, kterým se dnes světová kinematografie vydává. A tak lze říci, že je to opravdu umění, které se neustále vyvíjí.  Drobným problémem, na kterém jsme se shodli všichni v naší redakci, je však to, že vývoj je spíše z hlediska celkových efektů, než z hlediska toho, jak kvalitní snímky s hloubkou dnes režiséři natočí a producenti napíší. Na druhou stranu často se zkrátka jenom orientují na to, co zákazníci – diváci chtějí. A to jim určitě nelze vyčítat.