66 Gallery

Umění je zvláštní a krásné tím, že se v něm nedá klamat

Jaké nejdůležitější události otřásly rokem 2014

Jaké nejdůležitější události otřásly rokem 2014

Také se zajímáte o dění ve světě a máte stejně jako my rádi různé přehledy toho, co se událo a co patřilo mezi to nejdůležitější, co stojí za zmínku? Pokud ano, přinášíme vám soupis těch nejzajímavějších a rozhodně nejpodstatnějších událostí, jaké se v tomto ohledu staly. Začneme-li přímo v Evropě, tak hned prvního ledna se stalo Lotyšsko právoplatným členem Evropské unie a Řecko přijalo ono důležité předsednictví. Ve stejném měsíci ale došlo i k tomu, že byl uveřejněný seznam kandidátů na slovenské prezidentské volby, či že byla definitivně zrušena strana Hnutí za demokratické Slovensko. A to samozřejmě přesně v této zemi.

Únor byl symbolem nepokojů

A zatímco leden byl poměrně klidným měsícem, o únoru se to rozhodně říci nedá. A proč? Jelikož poprvé se objevily především sociální nepokoje v Bosně a Hercegovině, stejně jako vypukly první problémy spojené s Ukrajinou – tedy táhnou se již více než jeden rok. Významným sportovním svátkem února roku 2015 však byly olympijské hry. Ty hostilo Rusko, konkrétně potom město Soči.

Březen roku 2015 byl poté ve znamení kultury, jelikož této oblasti jako tradičně docházelo k předávání filmových Oskarů. Zároveň to by měsíc pro všechny paralympioniky, jelikož byly zahájeny i zimní paralympijské hry, které pravidelně začínají právě po klasických zimních. Co ale celým březnem otřáslo nejvíce, to bylo letadlo Malaysia Airlines, konkrétně let číslo 370. Ten se ztratil nad oblastí Thajského zálivu. Zároveň se po celý měsíc řešila i krize na Ukrajině.

Duben byl zajímavý pro uživatele počítačů, a to hlavně proto, že byla definitivně ukončena podpora operačního systému Windows XP, ale i kancelářského balíčku Office 2013. Zároveň v tomto měsíci proběhlo i zatmění slunce, a to na jeho konci. Viditelné však bylo jenom na jižní polokouli. Květen byl ve znamení politické situace, a to spojené nejenom s Ukrajinou. Zároveň se totiž na jeho sklonku konaly i velmi diskutované volby do Evropského parlamentu.

Co se dělo v létě?

S politikou souvisel i následující měsíc. A to jak v souvislosti se summitem G8, tak v souvislosti s tím, že se Petro Porošenko stal prezidentem Ukrajiny a Andrej Kiska se stal prezidentem našich sousedů, tedy Slovenska. Červenec byl svátkem všech milovníků fotbalu, ale stejně tak byl symbolem další letecké katastrofy. Malaysijské aerolinie přišly na východní Ukrajině o Boeing 777. V srpnu politickou situaci rozbouřila poprava novináře Jamese Foleyho islámskými radikály, ale stejně tak i to, že byl Donald Tusk zvolen předsedou Evropské rady.

Podzim a začátek zimy roku 2015

Poslední měsíce roku byly ve znamení dalších poprav islámských radikálů, a to jak v září, tak i v říjnu a listopadu. Stejně tak bylo významným dnem zářijové hlasování o odtržení Skotska od Británie, nebo zánik a následná obnova frakce Evropa svobody a přímé demokracie. Vše doplnil listopad a summit G20 v Brisbane, či konec roku, kdy se opět zřítilo malajské letadlo, tentokrát společnosti AirAsia.