66 Gallery

Umění je zvláštní a krásné tím, že se v něm nedá klamat

Hybridní technologie vozů – umění cílit na nízkou spotřebu

Hybridní technologie vozů – umění cílit na nízkou spotřebu

Je to nejenom snaha ukázat svou automobilku v tom nejlepším světle, ale stejně tak je to také snaha získat více zákazníků, nebo splnit různé nároky spojené s legislativou. To vše mohou být důvody, proč jsou hybridní technologie směrem, kterým se dnes vydává většina známých světových automobilek. Samozřejmě v tomto ohledu je jasné, že benzinové i naftové motory stále ještě převažují. Přesto se ale díky aktuálním možnostem na trhu možná skutečně dočkáme toho, že jednou budou v menšině.

Jaké jsou druhy hybridních pohonů

Samozřejmě pokud mluvíme o hybridním pohonu, je logicky jasné, že se jedná o kombinaci dvou nebo více možností. V daném směru jsme museli poučit kolegyně v naší redakci, které se o tuto oblast zajímají minimálně. Spíše se jim líbili koncepty a prototypy, které jsou ukázkou dokonalého designu. O těch si ale také řekneme více a nyní se pojďme podívat na ty nejklasičtější možnosti, jaké jsou dnes označovány právě jako pohony hybridní. Základem u většiny je spalovací motor, který je kombinován s elektromotorem. Ten může být poháněn buď akumulátorem, nebo externím přívodem elektřiny (ideálním příkladem jsou tramvaje či autobusy, které využívají troleje)

Další možnosti, které dnes existují, jsou kombinace klasického spalovacího motoru a také setrvačníku. Dále to ale může být i plynová turbína v kombinaci s generátorem, akumulátorem a elektromotorem. Poslední variantou je kombinace elektromotoru a lidské síly – příkladem je třeba elektrokolo.

Auta a autobusy jasně dominují

Pokud je něco, co v tomto směru jasně dominuje, jsou to silniční dopravní prostředky. U autobusů je samozřejmě cíl této technologie jasný, a to hlavně snaha o tom, aby byl autobus čistší a jeho provoz byl také levnější. A to se podepíše na jeho oblibě. I automobilu samozřejmě mají vliv stejné aspekty, stejně jako i to, že by zde měl hrát roli také dostatečný výkon, ale i dojezd. To je stále poměrně velký problém, který se ale mnohým automobilkám neustále daří zlepšovat. Samozřejmě výhodou je, že pokud se vybijí baterie, funguje klasický spalovací motor.

Dokonalá umělecká díla – to jsou současná auta

Co je na představených vozech, především potom na prvních konceptech zajímavé, to je určitě fakt, že daná auta mají nejenom unikátní technologii, ale také vzhled. Často by se tak dala označit jako dokonalá umělecká díla, která umí vzbudit pozornost a emoce. Příkladem může být třeba sporťák Nissan Esflow, stejně jako unikátní supersport BMW i8, nebo ze sekce klasičtějších vozů Citroen Hypnos Hybrid CUV. I to je samozřejmě cesta mnohých automobilek k tomu, jak mohou své zákazníky zaujmout.

A pokud se zamyslíme, proč vlastně hybrid? Pokud si ještě několik let počkáme, až bude technologie na takové výši, že nebude mít žádné mouchy, je to určitě cena, jelikož hybridní automobil nám pomůže především šetřit při našich cestách. Spotřeba se totiž bez omezování výkonu pohybuje v několika málo decilitrech až litrech na 100 ujetých kilometrů.