66 Gallery

Umění je zvláštní a krásné tím, že se v něm nedá klamat

Co je akné a jak proti němu bojovat?

Co je akné a jak proti němu bojovat?

Při psaní tohoto článku jsme se v naší redakci poměrně dost pobavili, jelikož jsme zavzpomínali na naše mladá léta. Dokonce někteří z nás ukázali i několik fotografií. A z nich bylo jasně patrné, že akné trápilo i nás. Ostatně to se dá říci o většině mladé populace, jelikož patří mezi nejznámější chronické onemocnění kůže. Samozřejmě to se projevuje pouze v určitém období, nejčastěji potom v pubertě. Zde se s ním může setkat populace v množství 85 – 100 procent lidí a tak se dá říci, že opravdu poskytne každého. Dodat samozřejmě musíme i to, že se vlivem toho začala používat řada názvů, a to třeba beďar. Ten správný a odborný lékařský název je však nežit.

Důvody vzniku jsou přitom poměrně prosté, jelikož hlavním problémem jsou záněty. A to takové, které se objeví v oblasti vývodů mazových žláz. Ty se vlivem toho uzavřou a daný sekret tak zůstává na daném místě. Samotný projev zánětu může mít jak mírné projevy, a tak i projevy výrazné, kdy na daném místě může být v budoucnu i jizva. Nejčastěji se samozřejmě akné objevuje na obličeji, ale stejně tak v oblasti ramen, nebo v horní části hrudi. I to má samozřejmě své jasně dané důvody, a to takové, že právě na těchto místech je vysoká hustota takzvaných folikulů.

Jak se bránit?

Nutno říci, že ne vždy se dá nad tímto problémem úspěšně vyhrát. Pokud to však alespoň zkusíte, jsou nejlepší cestou takové přípravy, které omezují tvorbu mazu. Ty je následně vhodné pravidelně aplikovat na daná místa, která jsme zmínili výše. Podobně lze ale aplikovat také látky, které se vpravují do kožních vrstev, a to injekčními stříkačkami. Jedná se tedy už o lékařské zákroky. Především se jedná o látky, které mají vyšší obsah síry, ale třeba také zinku. Vlivem tohoto postupu tak může dojít k odumírání bakterií, které mají na vznik akné také vliv – a způsobují právě onu infekci.

Třetí nejvyužívanější metodou je léčba pomocí laseru. Ta spadá do skupiny těch neinvazivních. V rámci tohoto postupu dochází ke stimulaci jednotlivých buněk, které začnou více produkovat látku zvanou jako ATP. Vlivem této látky dokáže lépe fungovat látková výměna či množení a další stimulace buňky, což má na eliminaci akné také důležitý vliv.

Dobrá péče o pokožku

Samozřejmě s metodami léčby souvisí i to, že základním krokem by měla být dostatečná péče o naši pokožku. Zde určitě nemusíme psát žádný samozřejmý postup, jelikož každému je v tomto ohledu určitě jasné, že mezi ten hlavní patří dostatečná hygiena. Tedy pravidelné mytí pokožky jak čistou vodou, tak samozřejmě také mýdlem. Přesto ale je třeba vědět, že akné je zkrátka přirozenou součástí života. A tak i když jsme se s ním také nedokázali smířit, dnes už nás tyto problémy netrápí. Jenom málokdy totiž problémy přetrvají do dospělosti. A to právě ona chvíle, kdy je ideální začít s některou ze zmíněných možností léčby.